Методичні рекомендації щодо роботи з конфліктами в ОМС та ОДВ

Методичні рекомендації щодо роботи з конфліктами в ОМС та ОДВ

Наказами НАЦІОНАЛЬНОГО АГЕНТСТВА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ 20.06.2022 № 46-22 та № 47-22 були прийняті Методичні рекомендаціі щодо роботи з конфліктами в державних органах та Методичні рекомендації щодо роботи з конфліктами в органах місцевого самоврядування .


Методичні рекомендації розроблено з метою надання методичної допомоги керівникам державної служби та органів місцевого самоврядування, керівникам структурних підрозділів, службам управління персоналом державних органів, безпосередньо державним службовцям та іншим працівникам  органів стосовно їх дій у разі виникнення конфліктів міжособистісного характеру під час виконання ними посадових обов'язків, а також для зниження напруги в колективі, підвищення ефективності та продуктивності роботи державного органу у ході реалізації його завдань та функцій, створення сприятливого організаційного та психологічного клімату у колективі.

Ці Методичні рекомендації рекомендується використовувати як допоміжний інструмент при роботі з конфліктами, які виникають у державному органі та органі місцевого самоврядування , в тому числі для запобігання, виявлення та розв'язання конфліктів, зокрема можуть застосовуватися для зниження та/або усунення конфліктної напруги між державними службовцями, іншими працівниками державного органу (далі - працівники державного органу) до, під час та після здійснення дисциплінарного провадження.

У роботі з конфліктами рекомендується дотримуватися таких етапів:

1) виявлення конфлікту;

2) діагностика конфлікту;

3) підготовка до втручання у конфлікт;

4) втручання у конфлікт;

5) завершення втручання в конфлікт та оцінка його результатів.


Рекомендованими методами втручання у конфлікт можуть бути:

- Перемовини - метод втручання, коли з метою узгодження спільного рішення сторони конфлікту безпосередньо комунікують та взаємодіють щодо предмету і процесу перемовин без активної участі третьої нейтральної особи, та за якого кожна сторона має рівні можливості у контролі ситуації й ухваленні рішень. Процес перемовин не формалізований, гнучкий, а рівень його публічності визначають сторони конфлікту. Сторони конфлікту слідують по обумовленому ними сценарію, дотримуються загальновизнаних правил етичної поведінки.

- Нейтральна оцінка - метод втручання, коли третя нейтральна особа самостійно здійснює аналіз інформації, отриманої від сторін конфлікту щодо предмету конфлікту, за результатами якого пропонує сторонам конфлікту варіанти вирішення конфлікту.

- Човникова дипломатія - метод втручання, коли сторони конфлікту не зустрічаються та безпосередньо не комунікують між собою (не хочуть комунікувати чи взаємодіяти одна з одною), комунікація відбувається виключно через третю нейтральну сторону, яка сприяє пошуку порозуміння, і намагається зблизити (спрямувати) позиції сторін до розв'язання конфлікту.

- Медіація - метод втручання, коли третя нейтральна сторона, яка має експертні знання та досвід, допомагає сторонам конфлікту при вирішенні конфлікту запобігти більшої його ескалації та сприяє врегулюванню такого конфлікту шляхом переговорів, при цьому сторони спільно погоджуються на потребу скерованості спілкування між ними, мають повний контроль над процесом ухвалення рішення та самі визначають умови домовленості.



Більш детально в повному тексті Методичних рекомендацій.

Статтю підготувала: Світлана Петрова, міжнародний медіатор, голова правління Центру права та посередництва , співавтор ГІСМАОВК та координатор Мережі посередників ГІСМАОВК

Під час підготовки статті були використані відкриті джерела

21:10
323