Екологічне протистояння мешканців Нікольської громади проти видобутку цирконію.
Населений пункт: Маріуполь
Адреса: Нікольське, вулиця Пушкіна
Додано: 2021-02-03 08:50:00
Статус: Проведено заходи ГІСМАОВК
Після оголошення Державною службою геології та надр України про аукціон з продажу спецдозволу на користування надрами цирконієвих і рідкісноземельних руд та супутніх корисних копалин – польового шпату і піску сроком на 5 років, місцеві жителі влаштували акцію протесту через неузгодженість дій влади з громадою та через можливі екологічні та демографічні загрози. Територіальна громада звернулися з офіційним листом до місцевої та регіональної влади, а також до Державної служби геології та надр України з проханням зняти лот. Голова Донецької ОДА підтримав позицію мешканців та запевнив, що адміністрація робить все можливе для захисту інтересів і прав громадян задля того, щоб даний лот було відхилено.
Голова СМТ Нікольське також повністю підтримує думку громади.
Проте, голова Маріупольської райради запевнив, що наразі, у влади немає повноцінної інформації щодо можливих загроз для мешканців через видобуток цирконію та яким способом його будуть видобувати. Він наголосив на необхідності проведення досліджень, які зможуть дати оцінку щодо безпеки для екології та мешканців через видобуток металу.
Екологи також наразі не надають повної інформації щодо цього питання, проте, запевняють, що якщо видобувати цирконій відкритим способом, то це може бути небезпечно.
Групою посередників мережі ГІСМАОВК було проаналізовано поточну ситуацію та було проведено ряд експертних зустрічей.
Азовська ділянка породи з цирконієм, яка знаходиться в 1 кілометрі від селища Нікольський, є великим родовищем цирконію і мінералів рідкоземельних елементів - ортіта і брітоліта, які використовують в різних галузях: радіоелектроніці, приладобудуванні, атомній техніці, машинобудуванні, хімічній промисловості та в металургії https://www.geo.gov.ua/wp-content/uploads/2020/02/%D0%90%D0%97%D0%9E%D0%92%D0%A1%D0%AC%D0%9A%D0%90_%D0%94%D0%86%D0%9B%D0%AF%D0%9D%D0%9A%D0%90.pdf
За результатами пошуково-оцінювальних робіт, які проводилися з 1997 до 2007 року, визначено, що родовище відноситься до великих і здатне повністю задовольнити потреби України в цьому виді сировини. Площа ділянки - 100 га., І сама ділянку є цікавим для інвестування в геологічному, економічному та інфраструктурному сенсі.
Однак, місцеві жителі, громада селища Нікольський, який знаходиться в півтора кілометрах від рудника стурбовані можливою небезпекою наслідків розробки родовища цирконію, для екології та здоров'я людей.
Місцеві жителі занепокоєні можливістю радіаційної загрози та можливістю підвищеного радіаційного фону поклад цирконію. Так само посилаючись також на наукову статтю 2007 року http://ea.donntu.org:8080/jspui/bitstream/123456789/9699/1/%D0%A8%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%82.pdf , Місцеві жителі стурбовані підвищеної радіоактивності на цьому родовищі, яка обумовлена наявністю в рудах мінералів брітоліта, ортіта і цирконію.
Дані побоювання місцевих жителів вилилися в мітинги біля селищної адміністрацією, автопробіг, збір підписів, звернення до народних депутатів і до місцевих рад.
На початку лютого в Нікольському в черговий раз, після протестів 2012 року, пройшли масові протести місцевих жителів проти продажу земельної ділянки з покладами рідкоземельного металу.
На акції протесту були присутні близько двох тисяч жителів з 6 населених пунктів.
В свою чергу, Державна служба геології та надр наголосила, що ліцензія на Азовське родовище із Азовським рудопроявом у Нікольському районі Донецької області передбачає геологічне вивчення з ДПР, тобто переможець аукціону буде зобов’язаний здійснити до розвідку ділянки надр, після чого провести відповідні слухання із громадою та зробити оцінку впливу на довкілля (ОВД).
Однак, як зазначено на сайті Державної служби геологіїї та надр України, https://www.geo.gov.ua/rozrobka-nadr-mozhliva-lishe-za-umovi-dotrimannya-zakonodavstva/ аргументовано про екологічні ризики у розробці Азовського родовища близь Нікольська можно буду говорити після проведення дорозвідки та геологічного вивчення ділянки інвестором.
Азовський ділянка родовища рідкоземельних металів був виставлений на аукціон. Однак згодом, викликаного резонансу в громадськості, станом на 18.02.2021 Державна служба геології та надр (Держгеонадра) України зняла з продажу спеціальний дозвіл на користування надрами Азовського ділянки з рудопроявлений цирконію https://novosti.dn.ua/news/308954-aukcyon-na-razrabotku-mestorozhdenyya-cyrkonyya-pod-maryupolem-polnostyu-otmenen
У документі, підписаному головою Державної служби геології та надр України Романом Опімахов, зокрема, говориться: "Повідомляємо, що відповідно до пункту 35 порядку наказом Держгеонадр від 18.02.2021 № 167 лот № UA-PS-2021-02-18-000130-1 з продажу спеціального дозволу на користування надрами з Азовським рудопроявлений знятий з продажу в системі електронних торгів та присвоєно статус такого, який скасований". Однак, громада і місцева влада продовжують домагатися повної заборони розробки покладів цирконію - як зараз, так і в майбутньому.
Таким чином, Посередники ГІСМАОВК продовжують стежити за ситуацією та у випадку ескалації питання будуть приймати участь у її врегулюванні
Наразі акції протесту спонукали до відміни аукціону, проте планується ще один аукціон, тому жителі громади планують протестувати й в подальшому.
www.0629.com.ua/news/3023614/aukcion-na-razrabotku-mestorozdenia-cirkonia-pod-mariupolem-otmenili
Подействовало? В Никольском проведут общественные слушания перед аукционом
www.0629.com.ua/news/3021960/podejstvovalo-v-nikolskom-provedut-obsestvennye-slusania-pered-aukcionom
Данный вопрос беспокоит всю громаду Донецкой области, Мариупольчане поддерживают жителей Никольского. Акции протеста будут продолжаться.
На даний час аукціон по видобутку цирконію у Нікольському відмінено.
Наказ прикріплено на сайті.
novosti.dn.ua/news/308954-aukcyon-na-razrabotku-mestorozhdenyya-cyrkonyya-pod-maryupolem-polnostyu-otmenen
Досить структуровано висвітлено події відносно видобутку цирконію та побоювань мешканців громади в статті
https://v-variant.com.ua/article/tsirkoniy-mariupo...
«Государственная служба геологии и недр Украины исключила «циркониевый» участок на территории Никольской громады Мариупольского района из Инвестиционного атласа недропользования. Об этом сообщаетсяна странице Мариупольского районного совета в Facebook.
Так, в вопросе добычи метала на «циркониевом» участке поставлена точка благодаря многочисленным обращениям к центральным властям и акциям протеста.» www.facebook.com/106564587974185/posts/300932705204038/?app=fbl