Мовні конфлікти м. Івано-Франківськ

Населений пункт: Івано-Франківськ

Адреса: вулиця Незалежності, 8а

Додано: 2022-10-07 14:20:00

Статус: Проведено заходи ГІСМАОВК

Місто Івано-Франківськ історично є україномовним містом, яке з 2014 р. чітко демонструє свою проукраїнську позицію, виступає за територіальну цілісність та незалежність України. Та з 24 лютого 2022 р. в місті, як і по всій території України, зросли радикальні антиросійські настрої. Проте, через активні бойові дії в Лівобережній частині України та сприятливому географічному розташуванню Івано-Франківської області, в місті з'явилася велика частина ВПО. Люди, які звикли розмовляти російською мовою вдома (деякі люди, особливо, похилого віку не знають мови та не можуть нею спілкуватися), стрес, психологічні/ фізичні травми, спричинені війною та переїздами, відсутність ясного розуміння нової реальності тощо зіштовхнулись з сильним протистоянням на підґрунті мови. Мешканці громади відкрито висловлюють своє невдоволення, колу чують російську мову в громадських місцях, сфера обслуговування відмовляється надавати свої послуги російськомовним українцям без пояснення причини, роботодавці відмовляються приймати на роботу ВПО, спираючись на відсутність місцевого акценту. Вмісті вже наявні випадки фізичного насилля на мовному підґрунті: в травні 2022 р. компанія молодиків побила вуличного музиканта, який співав російськомовну пісню. Музикант відмовився від позову до поліції. Слід зазначити, що мер міста Руслан Марцінків реагує на подібні ситуації неадекватно, дозволяючи собі екстремістські висловлювання в подібних ситуаціях.

Конфлікт або проблема?:
Заходи з врегулювання:

У лютому 2023 р. в відбулася діалогова зустрічі за участю посередників ГІСМАОВК, представників громадськості, ВПО, місцевої влади та представників міжнародних організацій міста Івано-Франківськ. Тема діалогової зустрічі стосувалась обговорення мовного конфлікту за участю ВПО в місті Івано-Франківськ

На зустрічі були обговорені основні проблеми, які виникають у людей які вимушено перемістились з центральних та східних регіонів України та які в повсякденному житті спілкуються російською мовою. Сторони обговорили поточну ситуацію щодо інтеграції ВПО в громаду та складнощі які у них виникають з цим процесом. Представники ВПО зауважили, що прискорити процес інтеграції в громаду може проведення спільних заходів направлених на спілкування, плетіння маскувальних сіток, окопних свічок та багато іншого. В процесі спільної роботи можливо неформальне спілкування, поглиблення знань з української мови, зменшення стереотипів щодо жителів України у різних регіонах та укріплення дружніх стосунків. Місцеві активісти висловили готовність до прийняття ВПО в громади та надання їм допомоги в інтеграції. Усі учасники відмітили позитивний досвід участі в діалоговій зустрічі та проведення наступної зустрічі за участі представників місцевої влади з метою спальної розробки та імплементації Стратегії інтеграції ВПО в громаду яка б включала вирішення питання щодо мови, освіти, інформаційної політики, «лагідно українізації» та інших важливих питань.

Стежать:
1
1
14:20
504
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...